Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
MENU...
Facebook

W Oświęcimiu
dobra woda prosto
z kranuKranówka dla zdrówka!

Woda z Kranu
Zawsze Dobra

Twardość wody

Organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nie tylko wody, ale również różnorodnych rozpuszczonych w niej związków mineralnych. Do podstawowych rozpuszczalnych w wodzie minerałów zaliczamy m.in. wapń i magnez, które znajdują się także w oświęcimskiej kranówce.

Niestety sole wapnia i magnezu występujące w naszej wodzie to nie tylko zdrowsze i mocniejsze kości, właściwe przewodnictwo nerwowe i kurczliwość mięśniowa oraz prawidłowa homeostaza lecz również coś co niektórzy mieszkańcy Oświęcimia obserwują na swoich naczyniach podczas gotowania wody, czyli osławiony ?kamień?. Odpowiedzialna za to zjawisko jest tzw. twardość wody określona przez stopień zawartość w wodzie właśnie związków wapnia i magnezu. Wodorowęglany wapnia i magnezu podczas gotowania przekształcają się w węglany, które osadzają się na ściankach naczyń w postaci białego osadu, zwanego popularnie kamieniem. Należy pamiętać, iż woda z wytrąconym osadem jest całkowicie bezpieczna dla organizmu ludzkiego.

Wraz ze wzrostem stężenia związków wapnia i magnezu zwiększa się twardość wody a co za tym idzie intensywność wydzielania kamienia. Musimy jednak również mieć świadomość, iż miększa woda jest co prawda lepsza dla funkcjonowania czajników i pralek, lecz jest groźniejsza dla naszego organizmu, ponieważ jest uboga w minerały. Woda pozbawiona składników mineralnych (np. woda destylowana) jest wręcz szkodliwa dla człowieka - wypłukuje wszystkie potrzebne nam składniki mineralne.

Woda dostarczana przez PWiK Sp. z o.o. w Oświęcimiu w poszczególnych częściach miasta jest miękka lub średnio twarda.

KONTAKT

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
ul. Ostatni Etap 6, 32-603 Oświęcim
tel. (+48) 33 843-28-14
tel. (+48) 33 843-28-77  
tel. (+48) 697-771-703
tel./fax: (+48) 33 843-17-15
e-mail: pwik@pwik.oswiecim.pl

NAPISZ DO NAS